Slavnostní otevření naučné stezky k Šibeničnímu vrchu v Bečově

Náměstí s radnicí a kostelem sv. Jiří v Bečově Co znak znázorňuje V malebném, nádherně položeném městečku Bečov nad Teplou se v sobotu 26. 4. 2003 konala poprava !
Akci pořádal Městský úřad ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v Plzni a Státním zámkem Bečov a se skupinou historického šermu Fleš a nutno dodat, že se, nejen díky nádhernému, téměř letnímu, počasí, velmi vydařila.
Vše začalo ve 13. 00 na nádvoří zámku. První na jevišti se objevil hlavní hrdina celého představení - budoucí oběšenec, Jan Záděra ze Lněnic, kterého zde chytili bečovští biřicové, při pokusu o krádež měšce jistého bečovského měšťana. Ten si nenechal drzé chování zloděje líbit a vyzval ho na souboj. Šermovalo se opravdu svižně, a to jak sebou herci třískali o kamenné dláždění nenechávalo diváky vydechnout. Záděra souboj vyhrál, ale dáma, která poraženého doprovázela, na něj zavolala ozbrojené stráže a ti ho odvedli do šatlavy.
A to už se na scéně objevuje kat a bečovští radní, kteří by rádi někoho viděli viset na městské šibenici. Kat odchází do šatlavy, mučením vymámit přiznání z našeho hrdiny, a to se mu také po sérii útrpných výkřiků ze skály daří.
Záděra se před radními ještě chvíli vzpouzí, ale nakonec se dozvídáme jeho životní příběh, v němž objasňuje, jak se ocitl na scestí. Rychtář nám přítomným oznamuje, že se máme shromáždit ve 14.00 před radnicí, kde městská rada vyřkne ortel.
Kolem druhé už před radnicí nebylo k hnutí ( představení se totiž zúčastnilo, odhadem, 200 diváků ) a za chvíli už skutečně vychází ze zámku průvod s odsouzencem, který je spoután vezen na káře, tažené koněm. Opět slyšíme jeho životní příběh a pak také rozsudek jenž zní: "odsouzen k smrti na šibenici !"
Průvod se po vyřčení ortelu vydává vzhůru k Šibeničnímu vrchu. Odsouzenec jede až pod samotný vrchol na káře, občas zastavuje u křížů, lemujících cestu, modlí se a prosí o odpuštění.
Nahoru dorazila většina průvodu řádně udýchaná. Bylo totiž docela dusno a je to pěkný kopec. Ke dřevěné šibenici je přistaven žebřík, nad kterým se houpe oprátka. Kněz dává Záděrovi poslední pomazání, načež mu rychtář dovoluje naposledy promluvit. V posledním proslovu lituje lupič svých činů a prosí Boha a přítomné o odpuštění. Poté již stoupá po žebříku a kat mu nasazuje oprátku a podtrhává žebřík. Hrůzostrašné, ale velmi povedené představení je u konce, oběšenec se houpe na šibenici. Oproti svému původnímu, středověkému scénáři je to naštěstí jenom jako. Herce totiž drží důmyslné popruhy a karabina, které však většina diváků nevidí, a tak mnohým skutečně zatrnulo. Následuje potlesk pro všechny zúčastněné, divadelní skupinu Žumbera, skupinu historického šermu Týřov a Fleš a ostatní účinkující, kteří nám zprostředkovali prožití oblíbené, středověké kratochvíle na vlastní kůži.
Po děkovačce celého ansámblu si vzal slovo starosta Bečova a prohlásil naučnou stezku na Šibeniční vrch za otevřenou.
Až cestou zpátky jsem si ji prošel tak, jak je značená ( s odsouzencem jsme totiž část šli po silničce na Chodov ), po bílé značce se zeleným, příčným pruhem a přečetl si všech pět, citlivě umístěných, pěkných tabulí, kde jsem se dozvěděl spoustu zajímavých informací o tom, jak taková poprava probíhala a vše, co s tímto mystickým tématem souvisí.
Díky této naučné stezce mají budoucí návštěvníci zase o důvod víc, tohle nádherně umístěné městečko navštívit.

Souboj mezi Záděrou a měšťanem na nádvoří bečovského zámku Biřici odvádějí lupiče do šatlavy Rychtář vyšetřuje Záděru Záděra na káře jede k radnici Písař čte Záděrovi rozsudek Průvod na Šibeničák Poslední pomazání
S oprátkou na krku Oběšenec
Herci se starostou pózují fotografům

Mnoho zajímavého o bečovské šibenici se dozvíte na: cestujme.cz/sibenice
Poslední aktualizace: