Lyžařské běžecké okruhy nad Březovou

Stopa u Lobzů Co znak znázorňuje
Z iniciativy agilního městečka Březová u Sokolova se v roce 2005 začalo uvažovat o vytvoření běžkařských stop v severní části Slavkovského lesa, nad touto obcí. Rozlehlé pláně okolo Lobzů a Rovné jakoby k běhu na lyžích přímo vybízely. Poměrně vysoká nadmořská výška okolo 700 metrů je příslibem slušných sněhových podmínek, a tak zbývalo jediné. Dotáhnout vše do konce a sehnat penízě na skutr a zařízení pro tvorbu běžeckých stop. Celé se to nakonec díky nadšení a úsilí zúčastněných subjektů podařilo a v lednu 2006 byly skutečně protaženy velice kvalitní stopy mezi Kamenicí, Lobzy a Rovnou.
Strojově jsou pro běh na lyžích klasickou technikou upraveny 4 okruhy. Nejkratší tříkilometrový se jmenuje Pasecký okruh, je značen zeleně a vede kolem Paseckého vrchu (744 m n/m). Nastoupit na něj je nejlepší ze silnice na Lobzy.
Další okruh se jmenuje Lesní, je značen modře a začíná nahoře na Kamenici. Vede kolem vrcholu nad Kamenicí (778 m n/m), na kterém stávala údajná rozhledna a měří 5 km.
Třetí okruh je značen fialově, vede kolem letiště na Rovné a měří 9 km. Nastoupit na něj je nejlepší přímo na Rovné. Z tohoto okruhu je možno za Vranovem odbočit na "divokou" stopu, která vede přes Bílou hájenku na Kladskou a do Mariánských Lázní.
Nejdelší okruh spojuje Rovnou, Kamenici a Lobzy a je značen červené. Měří 12 km a je možné si ho ještě protáhnout do Kostelní Břízy. Tady však stopa končí a na okruh je třeba se vrátit stejnou cestou.
Všechny okruhy jsem osobně projel 10. 1. 2006 a musím říct, že stopa byla perfektně upravená, kromě slepého ramena, vedoucího na Kostelní Břízu. Tam se vlivem denního slunce a nočního mrazu vytvořila ledovka, která byla ve sjezdu na Kostelku trochu moc rychlá. Ale za to provozovatelé samozřejmě nemůžou.
Ačkoliv byl všední den, překvapila mne poměrně slušná návštěvnost běžkařů na tratích. Propagace totiž, kromě drobných zpráv v místním tisku, prakticky neexistuje.
Od jednoho z běžkařů jsem se dozvěděl překvapivou novinku, že ve vinárně v Lobzech funguje bufet. Informace o tom, že v Lobzech je vinárna, mě šokovala stejně, jako by mi někdo oznámil, že v Dlouhé stoce plavou krokodýli. Musel jsem se samozřejmě hned osobně přesvědčit, jestli to je pravda a skutečně ! V zahradě zeleně natřeného domku stojí srub, ve kterém je nádherná vinárnička. Majitel je velice vstřícný člověk, ochotně nám uvařil kafe, grog a naservíroval párky s křenem. Je prý domluven s březovskými, že v zimě bude znavené běžkaře občerstvovat.
Takže S K O L !

21. 11. 2007
Hned jak jsem se dozvěděl, že po prvním letošním sněhovém přívalu jsou protažené trasy v Lobzech, musel jsem se tam vypravit. Silnice vypadala v pohodě, ale chyba lávky. Za odbočkou na Kamenici začal totiž být čistý led, a tak jsem pořád myslel na to, co bude, až pojedu z kopce dolů.
Ale k běžkám. Protože už bylo týden po intenzivním přívalu sněhu a počasí mezitím přešlo do inverze, bylo na náhorní planině sněhu docela málo. Jednak to bylo vlivem slunce a jednak vlivem větru, který ho sfoukl. To málo, co zůstalo, ale bylo příjemné a když člověk spojil nadšenectví, s vyprahlostí lyžaře po loňském absťáku, dá se říct, že jsem se i svezl. Za posedem byl dokonce upraven pás pro bruslení, a tak jsem se tam chvíli potácel a pak se kolem lesa vrátil k autu.
Z cesty dolů jsem měl opravdu strach, ale naštěstí to dopadlo dobře, i když až ke kamenické odbočce jsem sjížděl se zařazenou dvojkou.
Venku naštěstí začíná znovu sněžit.
Takže S K O L !
Ofocená mapka běžeckých okruhů Kvalitní stopa u Lobzů Stopy vedou většinou po náhorních planinách Jede se po ní opravdu náramně ! Cedule, upozorňující na tratě nad Rovnou
Související odkazy:
Lobzy
Rovná
Kostelní Bříza
Vranov
Běžkařský výlet do Krásna

Poslední aktualizace: