Kozák   -  747 m n/m

Kozák od Smrkovce Co znak znázorňuje Vrch Kozák (Steinknock) se nachází nad zaniklou obcí Smrkovec
a na rozdíl od jiných vrcholů Slavkovského lesa na něm nenajdete jediný strom. Vrchol vybíhá z rozlehlé náhorní plošiny a je pokrytý trávou. Dříve z něj prý býval daleký rozhled do kraje Chebska, to však dnes již úplně neplatí, kvůli okolním vzrostlým stromům. Rozhlédnout se tak můžete pouze mezi stráněmi, směrem na Milíkov.
Strategický význam Kozáku samozřejmě neušel v dobách Varšavské smlouvy ani armádě. V roce 1978 bylo pod vrcholem, na hustě zalesněném hřebeni směrem k západní hranici Slavkovského lesa, postaveno zařízení k odpalování raket. K vojenskému objektu byla přivedena asfaltka přes bývalý Smrkovec.
Pokud se po ní vydáte, minete nejprve plochu s dírami po hledačích pokladů, kde napravo stával farní kostel svatého Václava. Na druhé straně cesty byl hřbitov a na kopečku stojí pomník padlým, který byl nedávno bývalými obyvateli osazen novou cedulí s dvojjazyčným nápisem "V upomínku na bývalý Smrkovec 1350-1950, bývalí obyvatelé".
Asfaltka kousek za pomníkem přechází v lesní cestu, ze které u závory odbočuje panelka, vedoucí až do opuštěného objektu. Ten je notně zdevastován stylem "co se nedá ukrást, rozbijeme".
Posádku tohoto zařízení tvořilo přibližně 40 vojáků z VÚ Velká Hleďsebe, kteří se po měsíci střídali.
Budova bývalé raketové základny (květen 2007) Opuštěné palposty bývalé raketové základny (květen 2007)
GPS - vrchol : N 50° 03.918´ E 12° 35.587´
GPS - raketová základna : N 50° 04.154´ E 12° 34.921´
( Elipsoid: WGS 84, formát souřadnic: hddd°mm.mmm´ )
Související odkazy:
Smrkovec
Buková
Krudum
Křížky
Lesný
Lysina
Podhorní vrch
Stolec
Stránisko

Poslední aktualizace: