Lesný   -  982 m n/m

Lesný od Dyleně Co znak znázorňuje Vrch Lesný je nejvyšším vrcholem Slavkovského lesa. Na jeho úpatí, z jižní strany leží Lázně Kynžvart.
Jeho původní název byl Špičák (Spitzberg). V 19. století se objevuje název Judenhau (Židovská paseka), což má údajně spojitost se středověkou pověstí o vyhnání a pobití židů na zdejší pasece. Svůj současný český název Lesný dostal v roce 1946.
Vrchol, spolu se sousední Lysinou patří k nejchladnějším a nejvlhčím místům celého Slavkovského lesa s dlouhodobým průměrným ročním úhrnem srážek nad 900 mm a průměrnou roční teplotou kolem 5 °C.
V souvislosti s nejvyšší horou Slavkovského lesa je zajímavá informace pocházející z roku 1924, kdy se blízké Mariánské Lázně pokusily vyhlásit první zimní sportovní sezónu. Období krátce po válce nepřálo příliš návštěvnosti zdejších lázní, a tak se zrodil nápad prodloužit lázeňskou sezónu přes zimu. Místní klub WSC (Winter Sport Club), čítající 120 členů, přesvědčil některé hoteliéry, aby svá zařízení nechali otevřená také v zimě, a to od prosince 1923 do března 1924. V tomto období byla vyhlášena první zimní sezóna a členové klubu připravili pro sportovní veřejnost zajímavý program. Hlavní atrakcí byla 1600 metrů dlouhá bobová dráha se 4 zatáčkami, telefonickým spojením startu a cíle a elektrickým osvětlením, která vedla od Krakonoše až k bývalé tržnici.
Pro sáňkaře byla připravena kilometrová dráha od Kamzíku do Lesní ulice.
Jednotlivé hotely zaměstnávali odborné lektory, kteří vyučovali nejen sjezdovému lyžování, ale též běhu na lyžích. Právě pro běžkaře byla v nabídce řada lyžařských výletů do blízkého okolí, z nichž jeden měl svůj cíl právě na vrcholu Lesného.
Aktivní sportovci nezapomněli ani na skokany na lyžích. V údolí mezi Lunaparkem a přehradou vybudovali Helmerův lyžařský můstek, ze kterého odvážlivci létali přes Kamenný potok až na loučku u silnice.
Ve městě bylo k dispozici také několik přírodních kluzišť, na kterých učitelé vyučovali bruslení. Místní hokejové mužstvo, které tehdy vzniklo slavilo o pár let později vítězství v zemské hokejové lize.
Závodilo se také se saněmi, taženými koňským spřežením.
Sezóna začínala na Mikuláše a podobně jako je tomu dnes, byl nejvýznamějším dnem celé zimy Silvestr, kdy byly pro hosty připraveny nejrůznější atrakce.
Zimní sezóna se u turistů pravděpodobně nesetkala s takovým zájmem, jaký si jeho organizátoři představovali, a tak snahy o její pokračování postupně utichly a hoteliéři se opět zaměřili pouze na hlavní lázeňskou sezónu.

Za druhé světové války sídlila na Lesném německá vojenská jednotka, která zajišťovala protivzdušnou službu.

Na vrchol vede nejlepší cesta z Vysokého Sedla.
Lesný s běžeckou stopou
GPS - vrchol : N 50° 02.115´ E 12° 36.947´

( Elipsoid: WGS 84, formát souřadnic: hddd°mm.mmm´ )
Související odkazy:
Kladská
Lysina
Krudum
Podhorní vrch
Křížky
Stránisko
Bike tour Slavkovský les

Poslední aktualizace: