Lysina   -  981 m n/m

Vrchol Lysiny Co znak znázorňuje Lysina je druhým nejvyšším vrcholem Slavkovského lesa po Lesném, od kterého je vzdálena pouhé 3 kilometry vzdušnou čarou. Na její východní straně leží Kladská, podle níž se do roku 1948 nazývala Kladským vrchem (Glatzberg). Počeštění na Lysinu se dnes jeví poměrně nešťastným, protože tehdejší názvoslovci vycházeli z německého Glatze (lysina), aniž se zabývali tím, že historicky starší název Kladská, byl naopak poněmčen.
Na severní straně se rozkládá nejvýše položené rašeliniště CHKO Slavkovský les, se stejnojmenným názvem. O něm se vypráví prastarý příběh. V dávných dobách stávalo na Kladském vrchu stavení Zechhaus. Desetileté děvčátko z tohoto domu jednou zabloudilo. Marně ho rodiče spolu s místními hledali v okolních lesích. Až pozdě na podzim byla nalezena u rašeliniště kostřička potažená kůží. Děvčátko prý zemřelo hladem.

Nejlepší cesta na vrchol je, pokud odbočíte na první odbočce doprava, ze silnice Kladská - Kynžvart. Po objetí závory (v případě, že jste na kole) cesta mírně stoupá nahoru až k prudké zatáčce doleva. Asi po 300 metrech za zatáčkou je napravo cesta na vrchol (viz souřadnice níže).
Na vrcholu na vás čeká podivný útvar, něco jako UFO.
Marťani na vrcholu Lysiny (červenec 2007)
GPS - vrchol : N 50° 01.359´ E 12° 39.082´
GPS - odbočka k vrcholu : N 50° 01.379´ E 12° 39.324´
( Elipsoid: WGS 84, formát souřadnic: hddd°mm.mmm´ )
Související odkazy:
Lesný
Kladská
Krudum
Podhorní vrch
Křížky
Stránisko

Poslední aktualizace: