Podhorní vrch   847 m n/m 

Podhorní vrch od Ovesných Kladrub Co znak znázorňuje Podhorní vrch u Mariánských Lázní je nejvyšším vrcholem Tepelské vrchoviny. Má dva vrcholy - Velkou (847 m n/m) a Malou Podhoru (829 m n/m), odkud je nádherný výhled do kraje, což také vysvětluje, proč naši předkové, žijící v této oblasti, považovali vrchol za nejvyšší horu Čech.
Celý kopec je vlastně vyhaslá sopka, pozůstatek alpinského vrásnění z doby před 30 - 60 milióny let, kdy se z prasklin pevninského štítu, z hloubek 40 - 60 km vylily čedičové lávy o teplotě 1200 C, které občas vystřikovaly do vzduchu a rychle tuhly, takže k zemi dopadaly již jako pevné části, takzvané tufy, které tvoří část obložení Podhory, na ploše přibližně 900 x 500 metrů. Tento unikátní třetihorní relikt, kde rostou významná rostlinná společenstva, byl v roce 1997 vyhlášen přírodní rezervací.
Na Podhoře se také těžil čedič v lomu, který byl v provozu už před válkou. Byl mimořádně kvalitní a používal se především jako podkladový materiál pod silnice. V zimě 1968 však došlo k havárii drtiče, nenašly se peníze na jeho opravu a většina zařízení byla postupně rozkradena.
Podhora je pro svůj magický vzhled opředena množstvím bájí a tajemných historek. Místní obyvatelé věřili, že ve skalách na vrcholu sídlí Duch hory, který odsud metá blesky z jasného nebe, sesílá kroupy a déšť. Podle popisu měl být podobný krkonošskému Rübezahlovi. Zjevoval se poutníkům v různých podobách a lidé se jeho sídlu vyhýbali. Existují nedoložené dohady, že právě tato postava inspirovala kavárníka Zischku, když stavěl nedaleko hotel Krakonoš (Café Rübezahl), se sochou v nadživotní velikosti.
Už sám název vrchu - Podhora, je cítit tajemstvím. Je velmi starý a historici se domnívají, že mohl vzniknout podle nějakého obydlí, nebo osady, která "pod horou" stávala. Této hypotéze nahrává i stará zpráva místních novin Marienbader Zeitung, která popisuje zbytky podivných kůlových staveb, nalezených při posledním předválečném výlovu nedalekého Podhorního rybníka. Měly být archeologicky probádány, válka však tento průzkum přetrhla, takže jsme se podobně jako v jiných případech, oblasti Slavkovského lesa, seriózního archeologického průzkumu nedočkali.
Lidskými obydlími se to na Podhoře nikdy příliš nehemžilo. Z kronik je znám zejména Podhorní mlýn, svázaný s několika pověstmi a potom až stavba z dvacátého století: Hannakamova výletní kavárna, kterou zejména ve třicátých letech navštěvovalo při výletech na Podhoru množství lázeňských hostů z Mariánských Lázní. Nejznámější se však stala až díky událostem z konce 2. světové války. V té době v kavárně bydlel majitel se svou snachou a služebnou a nacisté si zde udělali školící středisko záškodnické organizace ZEPPELIN, rekrutované především z řad ukrajinských nacionalistů.
Po obsazení krajiny americkou armádou v květnu 1945, pátrala americká zpravodajská služba CIC po příslušnících této organizace. Protože bylo obecně známo, že se takzvaní "kursisté" školili na Podhoře, vyrazili 16. června 1945 američtí vojáci k Hannakamově kavárně, aby se od Adalberta Hannakama o této skupině dozvěděli více. Když však přijeli nahoru, dveře byly zamčené a okna zavřená. Když je vyrazili, ležel za nimi zastřelený majitel, o kus dál, u umyvadla, služebná Hedvika Blümlová a za stolem seděla s pletacími jehlicemi v rukách, jeho snacha Marie Hannakamová, u které byl následnou pitvou zjištěn pátý měsíc těhotenství. Všichni byli zastřeleni zbraní ráže 8 mm a vše nasvědčovalo tomu, že vrahy dobře znali. Případ převzala četnická hlídka a po vrazích bylo pátráno spolu s pátráním po teroristech z organizace Zeppelin, kteří se pravděpodobně tímto způsobem zbavili svědků.
Po tomto hrůzném činu, který vzrušil po válce celé okolí, již zůstala kavárna neobydlená. Postupně chátrala, až byla, podobně jako jiné objekty po odsunutých Němcích, postupně rozebrána na stavební materiál.
Dnes je na jejím místě, v sedle Podhory, postavena chatka pro obsluhu radiokomunikační věže. Od ní vedou schody na vrchol s neuvěřitelným rozhledem.
Kruhový rozhled z Podhory si můžete prohlédnout zde (50 kb).
Výhled z Podhory směrem na Ovesné Kladruby (srpen 2006)
GPS : N 49° 58.254´ E 12° 46.261´
( Elipsoid: WGS 84, formát souřadnic: hddd°mm.mmm´ )
Související odkazy:
Buková
Stránisko
Lesný
Lysina
Krudum
Stolec
Křížky
Bike tour Slavkovský les

Poslední aktualizace: