Co je na znaku CHKO Slavkovský les ?

Co znak znázorňuje Jak je u většiny znaků chráněných oblastí zvykem, je i na znaku Slavkovského lesa ústředním motivem květina, která je pro danou oblast typická, v našem případě to je Arnika horská.  Ačkoliv v jiných částech republiky se tato chráněná rostlina vyskytuje jen zřídka, u nás je k vidění takřka na každé louce.
   Arnikou se léčí už odpradávna. Ve všech svých částech totiž obsahuje éterický olej, hořčinu arnicin, pryskyřici a třísloviny. V lidovém lékařství bývala velmi ceněna tinktura, připravená z květů. Polykala se při zažívacích potížích, dně a revmatismu, ale také jako povzbuzující lék, obkládaly se jí pohmožděniny. Odvar z listů se doporučoval při záchvatech mrtvice (odtud lidový název šlakové koření). Arnika kvete od června do srpna a její květy jsou oranžově žluté.
   Kopce v pozadí představují tři nejvyšší vrcholy CHKO - Lesný 983m n/m, Lysinu 982 m n/m a Kružný 863 m n/m a jejich tmavě zelená barva symbolizuje rozlehlé louky pokrývající velkou část oblasti. Modrá barva oblohy symbolizuje čisté vodní toky, deroucí se z náhorních plošin do údolí a léčivé prameny v hlubinách země.

Poslední aktualizace: